...

...
Српске новине >>>>

Translate

Посебне странице | парадокси, афоризми (разни)

четвртак, 29. октобар 2015.

Колико врста избеглица има?

Избеглице код Сталаћа: Пешаче уз пругу, једу плодове са дрвећа

КРУШЕВАЦ – ГРУПА избеглица, млађих мушкараца из Авганистана, скренула је са уобичајене “избегличке” маршруте кроз Србију и на путу за Западну Европу дана се обрела у сталаћкој клисури на територији Расинског округа, где су пратили пругу Београд-Ниш.
- Путујемо већ два месеца, а дошли смо из Бугарске, уморни смо и немамо хране – прича за “Новости” Јашан Ала(16), коме је цела породица остала у родном Авганистану.

- Мој ујак је организовао овај пут, али је остао тамо. Углавном потичемо из места у близини Кабула. Ко има новца путује аутобусом, али ми смо остали без пара, тако да већи део пута преваљујемо пешице.

Избеглице се хране воћем које беру с дрвета. Нуде нам јабуке умотане у мараме. Решени су да пешаче ако затреба читавих 200 километара до Београда. Надају се бољем животу у Немачкој, а у селу Трубарево су чекали воз са молбом исписаном на ћирилици, у којој пише да су регистроване избеглице, али да немају пара за пут.

Мештани Трубарева причају за “Новости” да су овог пролећа виђали избеглице.

Крушевљанин Мирољуб Милановић је из села Мојсиње кренуо пут Каоника и када је видео избеглице одвезао се у Ђунис и купио им хлеб, сокове, месо и кекс. Избеглице су са собом имале потврду о регистрацији пограничне полиције ПУ Ниш издату 27.октобра. Упућени су у Центар за азил у Крњачи.


Избеглице код Сталаћа: Пешаче уз пругу, једу плодове са дрвећа | Репортаже | Novosti.rs

уторак, 27. октобар 2015.

Шта се дешава у ствари?Ко је у Београду полудео?

Спреман катанац и за "Мажестик"

После више од 80 година постојања најстарије стоматолошке службе у граду. Од 1. јануара 2016. остаће само ноћна служба, као и по један зубар за старије од 65 и труднице
НАЈСТАРИЈА и најпознатија стоматолошка служба у граду, која је постала и својеврсни бренд престонице, популарни "Мажестик", после више од осам деценија постојања ће од 1. јануара 2016. затворити врата за све пацијенте који немају право на лечење зуба о трошку РФЗО, а 48 запослених ће бити проглашено технолошким вишком и добити отказ!
Пацијенти које смо у четвртак затекли у чекаоницама ове поликлинике били су изненађени и револтирани када су чули да више неће моћи да поправљају зубе и раде протетику. Сложни су да је недопустиво да се на овај начин једна установа затвори, јер има изузетне стручњаке и најповољније цене. Тако за вађење зуба у "Мажестику" треба платити 900 динара, док је код приватника ретко где јефтиније од 20 евра.
- У оквиру мера рационализације радника у здравству, 48 неуговорених стоматолога, сестара и техничара биће проглашено технолошким вишком - каже др Душан Живановић, директор "Мажестика". - Остаће три екипе у ноћној смени, као и по један стоматолог за старије од 65 година и за незапослене, труднице и социјално угрожене, односно за категорије које имају право на бесплатну услугу.
Стоматолози са којима смо разговарали кажу да већ годину дана немају материјал за рад. Тако је једна од њих навела да је од почетка године добила 15 анестезија и 10 шприцева, док стоматолог који има уговор са РФЗО и ради са старијима, од Нове године није добио ниједну протезу.
- Не можемо да радимо јер немамо материјал, па је учинак минималан. Како је могуће да ниједна друга стоматолошка служба у граду нема вишка? Од онога што зарадимо плаћали смо воду струју, чишћење зграде, сервисирање лифта...
Они истичу да спремачице саме купују средства за чишћење, да је опрема у веома лошем стању, у шта смо се и сами уверили. Иако је пре неколико година рађена реконструкција целе поликлинике, то се не види, влага је свуда, плафони прокишњавају, климе не раде, столарија је у очајном стању...
ПАЦИЈЕНТИ ЧАК И ИЗ УНУТРАШЊОСТИ
ЗБОГ коришћења законског права на принудну наплату зарада, рачун ДЗ "Стари град" је у блокади од децембра 2014. а на један дан је била затворена и лабораторија.
Стари град има 48.000 људи, али је 80 одсто пацијената у "Мажестику" са осталих општина, чак и из унутрашњости.
ПОЛИКЛИНИКА ОСНОВАНА ЈОШ 1944.
ПОЛИКЛИНИКА "Мажестик" основана је 1944. као Војна зубна амбуланта, на месту где је 1926. отворена приватна клиника.
После неколико реорганизација здравствене службе, "Мажестик" је од 1981. у саставу ДЗ "Стари град". Годишње кроз ову поликлинику прође око 50.000 пацијената.


Спреман катанац и за 'Мажестик' | Београд | Novosti.rs

среда, 21. октобар 2015.

Власт која не уважава просвету у земљи, и чињенице - треба да се повуче

ЈОВО БАКИЋ

Понижена просвета и бестидна власт

Здраво и просвећено становништво је неопходни, иако не и довољни, услов не само његовог благостања, већ и одрживог привредног раста. Влада која то не схвата, ништа није разумела
 Председник Николић је добио диплому, премда није знао на којем је смеру од два постојећа студирао, а министар Стефановић и градоначелник Београда Мали имају и докторате. Зли језици веле да је потоњи плагирао докторат једног професора из Еритреје, па му је стога чланак који је објавио у немачком часопису повучен. Министар Стефановић је углавном свој докторат написао на основу две књиге, а нађен му је, такође, плагијат извесних делова иначе сасвим нерелевантног штива на основу којег му је комисија на незаконит начин (јер од петоро чланова комисије само су два присуствовала одбрани) признала докторат. Чињеница да нико од поменутих, као ни њихових ментора ни чланова комисије, изузев жртвеног јарца у лику бившег ректора Мегатренда, није сносио никакве последице јасно говори о природи власти и универзитета у Србији.
Нису, међутим, само ове добро познате чињенице разлог да се власт назове бестидном. Наиме, наставник у гимназији са десетак година радног стажа имао је у у септембру три хиљаде динара мању плату од просечне у републици. Разлика је још поразнија када се његова плата упореди с просечном у Београду, јер износи око дванаест хиљада динара мање. Истовремено, гимназијски професор који је 40 година радио на најбољи могући начин, о чему сведочи чињеница да је из његове вароши готово у свакој генерацији било по неколико солидних студената социологије, прима пензију у износу од 35.000 динара. Има учитеља у пензији, „срећника” којима је нису смањили, која не износи ни 25.000 динара. Порука њиховим синовима, кћерима и унуцима јесте да се у Србији апсолутно не исплати ни школовање ни вредан и поштен рад.
Шта о томе каже министар Вербић? Шта о томе каже Александар Вучић? Да ли се стиде, ако знају у каквој ситуацији се налазе они који треба да васпитају и образују и њихову децу? Зар не мисле да наставници треба да буду узор младим генерацијама? Зар наставник не треба каткад себи да приушти ново одело или неку књигу или рачунар када му се стари поквари, да оде у позориште, на море?
Притом се и у јавности неретко може чути како наставници заправо мање раде од прописаних осам сати дневно. Ништа није погрешније, јер наставник мора, ако ради како ваља, да буде апсолутно усредсређен током наставе све време, готово као пилот. Свака грешка се у наставниковом раду одмах види, а деца, мала и велика, умеју да буду праведни, али неретко и немилосрдни оцењивачи наставничког рада. Осим тога, наставници се за наставу морају озбиљно припремити, ако не желе да буду исмевани као незналице. Они не раде само када у школама ученицима предају знање, већ раде и у кући док се припремају, листајући стручну литературу и пловећи интернетом у потрази за занимљивим подацима, како да знање на најбољи начин ученицима предају. То су, такође, часови вредног рада који се не виде, а у збиру с видљивим наставним часовима могу износити и далеко више од предвиђених осам сати.
Но, деца у Србији би могла закључити да су њихови наставници обичне идеалистичке будале, јер самопрегорно раде за ситан новац, док се паметни страначки борци запошљавају у јавним предузећима и општинама, а да неретко и не долазе на посао. Уистину, писац ових редака је из врло поузданог извора сазнао пре нешто више од годину дана да је у једној београдској општини у том трену више од 50 „напредних“ људи примало плату, упркос чињеници да се на послу нису појављивали. Када их је један општински функционер сазвао и рекао им да би добро било да се појаве, пошто има шта да се ради (штавише, обећао им је и повишицу), то је остало без ефекта. Наиме, угодније је паре примати за нерад, а може се и нешто друго (не) радити за још новца. Истовремено, влада смањује број радних места у просвети и здравству (лекари који знају немачки свакако ће пацијенте у Србији препустити њиховој судбини) ради уштеда у јавном сектору и смањује им за десет одсто плате (пензионерски богатуни су још више кажњени, а славни Уставни суд је још славније пресудио да је смањење стечених права у складу с Уставом, чиме је судска власт себе довела у слуганску позицију према извршној власти).
Доиста, страначки борци који плату примају, а не раде, били су познати и за време претходне власти, оне до 2012. године, и због тога је праведно било што се власт пре три године променила, али је положај просветара и лекара, иако далеко од доброг, био кудикамо мање лош. Уопште, здраво и просвећено становништво је неопходни, иако не и довољни, услов не само његовог благостања, већ и одрживог привредног раста. Влада која то не схвата, ништа није разумела, а уз то је и бестидна.
Јово Бакић објављено: 21.10.2015. у Политици

уторак, 6. октобар 2015.

Зашто је Петар I из родослова краљевског дома избацио браћу од стрица. Алексије и Божидар су синови Карађорђевог унука Ђорђа и Саре, ћерке Мише Анастасијевића

Непознати Карађорђеви наследници


СКОРО две и по деценије домаћи медији, разним поводима, посвећују приличан простор члановима династије Карђорђевић. Пише се о престолонаследнику Александру, његовој деци, наследницима кнеза Павла, краљевића Томислава и Андреја. Међутим нико не спомиње још једну линију наследника Црног Ђорђа Петровића. Наиме, још кад је Петар I Карађорђевић 1903. стигао у Београд, објављено је да нови краљ има троје деце, брата и синовца. Али четворица Карађорђевића прескочена су у родослову краљевског дома. То су била два близанца, које је кнезу Арсену родила његова законита жена, кнегиња Демидов ди Сан Донато, а које он није признао. Друга два Карађорђевића били су кнежеви Алексије и Божидар, који су представљали "старију грану" вождовог потомства и којима нико није оспоравао легитимност. Они су били синови Ђорђа Карађорђевића и Саре, ћерке капетана Мише Анастасијевића.
Карађорђе је имао два сина - старијег, Алексија, који је био руски официр, и млађег Александра, који је као кнез владао Србијом од 1842. до 1858. године. Алексије је био ожењен ћерком славног женевског лекара и руског племића Тронхина. Она му је родила сина Ђорђа и ускоро умрла, а убрзо је умро и он. Тај син, Ђорђе Карађорђевић, био је васпитаван у Русији и постао је руски официр. Како је Ђорђе био син старијег Карађорђевог сина, капетан Миша Анастасијевић је решио да њему да своју ћерку Сару, па да онда свргне кнеза Александра и за кнеза постави свога зета. Потрошио је 100.000 дуката да то спроведе у дело, сазидао је за њих двор, који је доцније поклонио Београдском универзитету и који и данас постоји као спомен на ту неостварену амбицију.
САРА Карађорђевић спада у ред најзанимљивијих и најнесрећнијих жена које је Србија изнедрила у 19. веку. Њен отац био је најбогатији Србин тог времена, можда богатији и од самог кнеза Милоша. Била је смеђа, зеленкастих очију, вижљаста, свирала је виолину, говорила француски и немачки. Доносила је мираз од 200.000 форинти годишње ренте. Кад се удала за Ђорђа Карађорђевића постала је озбиљна жена, која се страсно бавила само политиком. Живела је све до Другог светског рата, доживљавајући разне промене и личне несреће. Прво јој је умро муж, кога је волела, а затим кћи, коју је обожавала. Остала су јој два сина - Алексије и Божидар.
ЗЛАТАРБОЖИДАР је свесно научио златарски занат, да би имао од чега да живи, па је радио на злату и драгом камењу. У Паризу је био цењен и као уметнички књиговезац и мајстор за луксузне предмете у кожи. Пласирао је и своје умотворине за тапете од хартије и свиле и таписерију.
После удаје настанила се у Паризу, где је купила кућу у близини Булоњске шуме, и у салон примала све српске и руске опозиционаре, живо радећи на обарању Обреновића, у тежњи да свог старијег сина Алексија доведе на српски престо. Међутим, синови јој нису били ни борбени ни затровани политиком као она. Алексије је био "монден" који је потрошио велики део мајчиног богатства. Имао је своје успоне и падове, своје "светле тренутке" и часове тешке депресије - кад би изгубио новац на тркама, за карташким столом или у друштву жена из "Мулен ружа". Божидар је био боем и уметник. Имао је манире који су га категорисали као чудака. Бавио се музиком, писао критике, бавио се разним уметничким занатима...
АЛЕКСИЈЕ и мајка налазили су се у вечитом рату, а врхунац тог сукоба избио је 29. маја 1903, када су Обреновићи нестали са историјске сцене, а он дао штампи изјаву да га не интересује српски престо. Тада му је кнегиња Сара опалила шамар пред гомилом новинара, урлајући: "Зар сам ја родила оваквог изрода и слабића"? Смела, груба и ратоборна, имала је страшан језик и није бирала речи.
Када су потрошене последње залихе капетан-Мишиног богатства, Алексије се оженио једном богатом Американком Дарјом, која му је отплатила све дугове под условом да усвоји њену кћер и да јој да своје име и титулу. Ово је само повећало раздор између сина и мајке, која није хтела да види ни ту снаху - принцезу Дарју, ни њену кћер. Она која је разговарала још с кнезом Милошем, сретала Његоша у Бечу, свађала се с Вуком Караџићем, препирала с "маторим Гарашанином" играла валцер с кнезом Михаилом, знала царицу Евгенију и Наполеона III, слушала Виктора Игоа, није могла да прихвати америчку скоројевићку.
Кнегиња Дарја и Алексије су били у Србији када је почео Први светски рат. Принцеза Дарја водила је 1914-15. године једну болницу, а доцније је објавила књигу о повлачењу наше војске кроз Албанију. Краљ Петар I је синовцу Алексију дао пуковнички чин и Карађорђеву звезду трећег реда, због чега је Владан Ђорђевић писао о њему као о "једином Карађорђевићу III класе".
Алексије је умро за време епидемије шпанског грипа 1920. године у Женеви.
Пред своју смрт кнегиња Сара је била жртва велике преваре. Новац који је имала извукао јој је неки наш човек. Као извршилац њеног тестамента, он је купио за њу гробницу на Пер Лашезу у Паризу, али не на њено, него на своје име. Неколико дана после њене сахране продао је ту гробницу и овластио гробљанску управу да госпођу Сару баце у "општу раку".
МНОГО занимљивији од несуђеног српског краља Алексија био је његов млађи брат Божидар Карађорђевић, који је већ почетком 20. века стекао име у европском уметничком свету. Кад је породица због коцкарских и других дугова старијег брата дошла у материјалну кризу, Божидар је почео да живи од свога пера и својих руку, јер је био даровит сликар и склон примењеној уметности. Поред српског, говорио је француски, енглески, немачки, шпански, румунски... разумео се у политику, познавао књижевност, историју уметности и, пошто је био и музикалан, свуда је приман раширених руку.
Није лако утврдити чињенице за биографију човека о коме се говорило да је је био "генијалан, али неорганизован" и да су париска опуштеност и словенска недоследност убили у њему великог уметника. Растао је у друштву руских и румунских аристократа. У мајчином салону у Паризу, у близини Булоњске шуме, појављивали су се највећи француски интелектуалци на челу са Анатолом Франсом. Почетком деведесетих година, Божидар је живео у Бечу и студирао музику. Тада се дружио с виолинистом Лујом Реом и постао нераздвојан с Брукнером. Умео је да се одржи у елитном европском и париском уметничком свету. Био је сарадник париског "Фигароа", радио је на Британској енциклопедији...
Божидар је, иначе, под туђим именом, неколико пута тајно долазио у Србију за време Обреновића. У Црној Гори је био 1894. када је обишао и Скадар, па преко Албаније дошао на коњу у Призрен и о томе написао један кратак, али врло занимљив путопис за "Реви де Пари". Из Србије је Божидар донео у Париз неке аквареле из Тополе и Шумадије, који су доживели судбину његових акварела из Венеције, Алжира, Шведске и Бретање - брзо су распродати. Као уметнички критичар, имао је редовну колумну у лондонском "Уметничком магазину".
Премда су га жене обожавале, није хтео да богатом женидбом реши егзистенцијалне проблеме. У Паризу је често долазио до самог дна, спавао је по напуштеним грађевинама, под мостовима, по местима на којима су се скупљале пропале душе и сасвим изгубљене жене. Уживао је да радознале странце води кроз париска подземља, ћорсокаке и разбојничке пећине. Њега је знао сав Париз, а посебно га је волео тај "доњи свет". Париске ноћне даме су га из миља ословљавале са "ђурђевку мој" и узимале му последњи франак... Насупрот томе, богати пријатељи су му стављали на располагање своје виле у Швајцарској, своје јахте на Медитерану. На самрти, 1908. у једном фрањевачком манастиру је рекао: "Ја сам био изнад класа, религија, нација и свих предрасуда раса и култура и зато сам се опредељивао за пријатељство по избору, а не по богатству и угледу, а Француску сам волео одмах после Србије".
Париз га је ожалио. У Београду, није било ни "дворске жалости", ни парастоса, ни некролога - ничега.


ИСКРЗАНЕ ПАНТАЛОНЕ
БОЖИДАР Карађорђевић је у Србију, где је био готово непознат, дошао 1904. Није одсео у двору, чак ни за време крунисања свога стрица није био у званичној свити. Заједљиви београдски новинари забележили су да овај принц има искрзане панталоне и нешто избледели сиви полуцилиндар. Он у Србији, осим браће Свилокосић, никог није познавао. Браћу Свилаковић је знао из Париза - Добривоја дипломату и Мишу инжењера. Миша је био Пашићев интимус, човек ванредне интелигенције, социјалистичких убеђења.
Умро је у Паризу 1925. године. Остао је упамћен као последњи добротвор Оскара Вајлда, кога је помагао из хуманих разлога, поштујући његов књижевни рад.
Непознати Карађорђеви наследници | Репортаже | Novosti.rs

недеља, 4. октобар 2015.

Радослав, читалац Андрића из Надрља. ПОМАЖЕ МУ ВИША СИЛА

Јастук камен, а постеља асура



ИЗ димњака домова мештана рековачке општине, који су због дугих и хладних зима одавно набавили дрва, већ данима вијуга дим. Хладна је једино кућа Радослава Јевремовића из Доње Сибнице код Рековца, коме су пријатељи наденули надимак Наки по родном селу Надрљу. Ватру у својој кући није запалио откада ју је купио пре десетак година. Јастук му је камен на који стави сунђер, спава на асури, а покрива се с неколико ћебади.
- Мислим да ми се тело навикло на хладноћу. На асури спавам не због тога што глумим свеца, већ зато што она масира организам. То је посебно важно за кичму. Лети ходам бос, јер то прија стопалима - каже Радослав.
Иако је струју довео до куће, није се прикључио на систем, јер, каже, нема времена. Устаје у пола четири и ради до касно навече. По кући се сналази помоћу батеријских лампи, мада готово да му ни оне нису потребне јер су му се очи навикле на таму.
- Имам два радио-апарата, телевизор, електрични и шпорет на дрва, али их нисам распаковао. Некада бих погледао Дневник или послушао нешто на радију. Тада одем у комшилук - додаје Радослав.
До комшија оде и по топлу воду да би се окупао, а преко лета је греје на сунцу. Није му проблем ни да се окупа хладном водом: за бријање користи воду са реке. Мештанима је то чудно јер има купатило, а још им је чудније када га виде да по снегу и цичи зими чита новине испод уличне бандере. Дању, каже, не стиже, а не може да заспи док нешто не прочита. Чита све што му падне под руку, а тренутно су то дела Андрића.
Радослав не живи тако због тога што нема пара. Напротив. Има немачку и српску пензију. Као диспечер међуградског саобраћаја у Београду радио је 27 година, а у Немачкој 10 година. Супруга, син и ћерка остали су у Београду, а он се вратио природи, јер жели да живи аскетским животом. Зато није распаковао намештај, међу којима је седам столова, од којих је један стигао чак из Немачке. Има стотинак кошуља, двадесетак пари обуће...
- Потрошио сам доста пара. Рођаку сам дао 3.250, а сину 1.500 евра. У Реснику сам 2002. године дао 35.000 ондашњих немачких марака за хектар плаца са две куће. Нисам могао да их пренесем на мене, продавци се праве луди, а паре су потрошили. Опростио сам им. Рођен сам да усрећим другога, а себе да осудим. Ето, ја купујем само четкицу и пасту за зубе и бријач. Чак и сапун правим сам...


"СТАНИ, ПУТНИЧЕ"
Радослав каже да нема ниједну жељу и да је увек задовољан оним што има. Зато је и срећан. Волео би да на нашој цветној башти, планети, буде више љубави, слоге, мира и разумевања. И да сви буду срећни.
- Данас су људи несрећни, замишљени и забринути. Свако трчи за зарадом, за мислима и осећањима. Или тамо где их провиђење води. Стани, путниче, седи, одмори се - поручује Радослав.



ПОМАЖЕ МУ ВИША СИЛА
Радослав је имао 12 коза, али пошто није имао ко да брине о њима када је летос оперисао брух, неке је продао, а неке поклонио. Чинио је то и раније.
- Хоћу увек да поклоним кад имам ваљан разлог. Шопенхауер каже да је наше оно што дамо другом. Људе треба научити и да не чине другима оно што не би желели да се њима чини. Срећа је, као што рече Кант, свуда око нас. Само треба пружити руку и ухватити је - сматра Радослав.


Јастук камен, а постеља асура | Србија | Novosti.rs

СУРБИТА Диз

Претраживач: ПоРтАл | Сазвежђе З

УНИВЕРЗАЛНА БИБЛИОТЕКА НОВОГ МЕДИЈА. COMPLETARIUM

На други, трећи поглед. ЦЕО СВЕТ је једна држава. "Сазвежђе З"

Архив КЊИЖАРЕ ПИСАЦА (1)

КЊИЖАРА ПИСАЦА

Аукције. Трају даноноћно.